Plan Treningowy

Plan Treningowy

Rozpoczynając przygodę z treningiem, zazwyczaj nie mamy czegoś takiego jak plan treningowy, nie wiemy jak będą wyglądały nasze zajęcia, czego możemy oczekiwać, ani nawet co i kiedy powinniśmy robić. Jeśli nigdy nie mieliście kontaktu z siłownią, czy choćby zajęciami fitness, bardzo ważne jest, aby zaplanować swoje działania. Oczywiście nie szukalibyście trenera personalnego, gdybyście doskonale wiedzieli jakie działanie powinniście podjąć, jak zaplanować treningi, czy nawet w jaki sposób je wykonywać.

 

Co to jest plan treningowy

Dobrze ułożony plan treningowy powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje do wykonania ćwiczeń. Do takich informacji zaliczamy:

  • rodzaj wykonywanego ćwiczenia
  • zakres wykonywanych powtórzeń
  • intensywność, z jaką powtórzenia będą wykonywane
  • czas przerwy pomiędzy seriami, ćwiczeniami
  • ogólny czas treningu w jakim powinniśmy wykonać wszystkie ćwiczenia oraz jego częstotliwość

 

Pamiętaj o rozgrzewce!

Jest to bardzo ważne, ale niestety duża część osób nie zwraca na to uwagi – rozgrzewka i rozciąganie przed treningiem! Zawsze należy przygotować nasze ciało do wysiłku fizycznego. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kontuzji i problemów. Po treningu warto wykonać ćwiczenia uspokajające, tzw. „cooldown„.

 

Trener personalny zapewni Tobie odpowiednio przygotowany plan treningowy

Tutaj przychodzę z pomocą ja – trener personalny. Przeprowadzę z Tobą wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o Twoich preferencjach. Ustalę jakie ćwiczenia powinny być wykonywane i kiedy. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ każdy z nas jest inny. Zdarza się np., że osoba pragnąca udoskonalić wygląd i siłę mięśni klatki piersiowej, niestety cierpi na dolegliwości związane z kontuzją barku. W takim przypadku najważniejsze jest szybkie wyleczenie kontuzji poprzez odpowiedni program treningowy, a dopiero potem można przystąpić do treningu właściwego wybranemu celowi. Może wydawać się to kuriozalne, ale wielu ludzi (szczególnie młodych) nie zdaje sobie sprawy z tego co robi, a bardzo często ignoruje sygnały swojego organizmu, mówiące o jego stanie, przez co nadwyręża i tak już przemęczone partie mięśni, a w związku z tym treningi są nieefektywne, często przynoszą kolejne kontuzje i problemy, a nawet na tyle poważne schorzenia, które uniemożliwiają dalsze trenowanie.

 

Co dostajesz

Pisząc plan treningowy, dobieram go indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego klienta. Po przeprowadzeniu audytu, czyli serii pytań dotyczących stylu życia, nawyków, stanu zdrowia, a także osobistych preferencji, dobiorę odpowiednie ćwiczenia i zaplanuję trening na cały tydzień. Pokażę Ci jak te ćwiczenia poprawnie wykonywać i wytłumaczę na co one wpływają. Dobiorę dla Ciebie odpowiedni ciężar i intensywność powtórzeń. Jeśli będziesz starannie i sumiennie trzymać się planu, to sukces masz gwarantowany 🙂

 

 

Zapraszam do Kontaktu Chętnie odpowiem na każde wasze pytanie.

Trener Personalny Łukasz Kozdraś